Americký vnitřní nepřítel

NEW YORK – Kromě případných nečekaných nových odhalení není mnoho věcí, z nichž bychom si mohli vzít ponaučení v souvislosti s případem bratrů Carnajevových, kteří vešli ve známost jako „bostonští atentátníci“. Můžeme pátrat v dějinách jejich rodu ve znesvářeném Dagestánu nebo znovu zkoumat smrtící přitažlivost islamistického radikalismu. Pochybuji však, že by to bylo jakkoliv poučné.

Starší bratr Tamerlan, který zemřel při přestřelce s policií, jako by dokonale odpovídal profilu člověka, jehož německý spisovatel Hans Magnus Enzensberger nazývá „radikálním břídilem“. A jeho mladší bratr Džochar, jenž se v bostonské nemocnici zotavuje ze střelných zranění a čeká na proces, v němž mu půjde o život, byl zřejmě jen jeho ubohým následovníkem, který jednal spíš z bratrské lásky než z hlubokého přesvědčení.

Radikální břídil je typ mladého muže, který má dojem, že se stal obětí bezcitného a bezohledného světa. Tento zatrpklý pocit odmítnutí, jímž trpí mnoho zmatených mladých lidí, se u některých mění ve vášnivou touhu po pomstě. Jako Samson v chrámu v Gaze si i on přeje zničit sám sebe v aktu veřejného násilí a vzít s sebou co nejvíce dalších lidí.

https://prosyn.org/Q7hto54cs