0

Problémy Spojených států sahají dál než na Wall Street

CAMBRIDGE – V době, kdy do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývají necelé dva měsíce, se velká pozornost věnuje stavu americké ekonomiky a problémům, které příštímu prezidentovi přinese.

Stojíme uprostřed finanční krize vyvolané zásadně nesprávným oceněním všech typů rizik a splasknutím bubliny na trhu nemovitostí, která se nafukovala v první polovině tohoto desetiletí. To, co začalo jako problém špatných hypoték, se dnes rozšířilo na nemovitosti obecně a také na další kategorie aktiv. Problém na trhu bydlení přispívá k finanční krizi, která snižuje nabídku úvěrů potřebných k udržení ekonomické aktivity.

Jistě, finanční krize se v uplynulých týdnech zhoršila, což se odrazilo v převzetí kvazivládních hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac americkým Federálním rezervním systémem –americké daňové poplatníky to může přijít na stamiliardy dolarů – a také v bankrotu Lehman Brothers a prodeji Merill Lynch. V konečném důsledku pak tato finanční selhání odrážejí sestupnou spirálu cen nemovitostí a rostoucí počet domů se zápornou hodnotou, tedy zatížených hypotečním dluhem přesahujícím jejich tržní cenu.

Záporná hodnota je zde podstatná, poněvadž hypotéky ve Spojených státech jsou vesměs půjčkami „bez postihu“. Není-li majitel nemovitosti schopen splácet, věřitelé mu mohou zabavit dům, ale nemohou mu sebrat jiný majetek nebo příjmy a z nich uhradit nesplacenou jistinu. Dokonce ani ve státech, kde úvěry nejsou „bez postihu“, se věřitelé obvykle nesnaží zajistit aktiva nebo příjmy osob v platební neschopnosti.