matei1_ATTILA KISBENEDEKAFP via Getty Images_hungary student protest Attila Kisbenedek/AFP via Getty Images

Západní krize akademických svobod

VÍDEŇ – V Evropě se rýsuje krize akademických svobod. Když se akademické svobody dostanou na Západě pod palbu, lidé obvykle předpokládají, že jde o okrajovou záležitost omezující se na země jako Maďarsko, které je stále více autoritářské. Poctivé hodnocení by však ukázalo, že problém je mnohem rozšířenější, než by si Evropané a Američané chtěli přiznat.

Ano, poměry v Maďarsku premiéra Viktora Orbána jsou opravdu špatné; v této členské zemi Evropské unie ústavní ochrana akademických svobod zcela vymizela, genderovým studiím byla odepřena univerzitní akreditace a rektorem Budapešťské univerzity divadelního a filmového umění byl jmenován někdejší armádní plukovník. Vezměme si však Francii, kde ministryně vyššího vzdělávání, výzkumu a inovací Frédérique Vidalová obvinila univerzity v zemi, že podporují „islamo-gauchisme“ (islamolevičáctví), a zahájila prošetřování celého akademického oboru postkoloniálních studií.

A hrozba se neomezuje pouze na EU. Ve Velké Británii i ve Spojených státech, které dlouho představovaly zlatý standard akademických svobod, jako by se zákonodárci toužili připojit k neliberálnímu maďarskému režimu. V USA připravují státní zákonodárné sbory ovládané republikány návrhy zákonů, které zabrání výuce „kritické rasové teorie“ a dalších akademických oborů na veřejných školách.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/VcI32Ljcs