0

Příběh dvou voleb

LONDÝN – Jednotlivé volby nemusí vždy prohlubovat demokracii – stojí za připomenutí, že volební urna je jen jednou, byť stěžejní součástí jakékoliv svobodné a pluralitní společnosti. Samozřejmě však existují i velkolepé příklady voleb, které posilují jak stabilitu, tak instituce určité komunity.

Druhý příklad jsme právě zažili v Indii, největší a nejrozsáhlejší demokracii na světě, kde 420 milionů voličů vrátilo vládě vedené Kongresovou stranou pohodlnou většinu. V mnoha ohledech to byl osobní triumf premiéra Manmóhana Singha. Jeho vítězství ukazuje, že i v politice lze uspět se slušností, poctivostí a vysokou inteligencí. Také Sonia Gándhíová a její rodina si zaslouží uznání za to, že do popředí své kampaně postavila vizi vstřícné společnosti, která odmítá dělení na základě kast, etnického původu, jazyka a náboženství.

Výsledek voleb by měl Indii pomoci pokračovat – nikoliv bez občasných turbulencí – v cestě k vytvoření rychle rostoucí ekonomiky, která zvyšuje úroveň a kvalitu života pro chudé.

Přeji si, abychom se v Evropě mohli příští měsíc těšit na podobně zdravou demokratickou zkušenost, jakmile voliči v celé Evropské unii zvolí nové členy Evropského parlamentu. Od roku 1979 jsou europoslanci voleni přímo, nikoliv prostřednictvím národních parlamentů. V několika zemích však účast v těchto volbách klesá. Hrozí nebezpečí, že počet voličů, kteří v červnu přijdou k volebním urnám, bude nižší než kdykoliv dříve.