Příklon k lidu

PRINCETON – 1. února se sešla Rada bezpečnosti Organizace spojených národů, aby zvážila návrh Arabské ligy na ukončení násilí v Sýrii. Spojené státy zastupovala ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Vprostřed svých komentářů přestala hovořit k syrskému velvyslanci, který byl v místnosti, i k syrské vládě a promluvila přímo k syrskému lidu. Řekla, že ke změně v Sýrii by bylo zapotřebí, aby Syřané všech vyznání a etnických kořenů spolupracovali a ochraňovali a dodržovali práva menšin.

Pokračovala oslovením těchto menšin: „Slyšíme vaše obavy a ctíme vaše touhy. Nedovolte současnému režimu, aby jich využil k prodlužování nastalé krize.“ Syrským obchodním, vojenským a dalším lídrům řekla, že si musí uvědomit, že jejich budoucnost se opírá o stát, nikoli o režim. „Sýrie nepatří jednomu muži a jeho rodině, ale 23 milionům svých občanů.“

Hovořit přímo k občanům – vnímat obyvatele země stejně jako tamní vládu – není jen řečnický prostředek. Zatímco mnozí zahraničněpolitičtí experti se zaměřují na americký „příklon k Asii“, Clintonová uskutečňuje také méně medializovaný, ale neméně významný příklon k lidu. Zavedla politiky, programy a institucionální reformy nastavené tak, aby vedle tradičních vztahů mezi vládami podporovaly diplomacii směřující od vlády ke společnostem a mezi společnostmi. Tyto iniciativy sice neplní přední stránky novin, ale postupně transformují velkou část americké zahraniční politiky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/sdSUF4f/cs;