Snižování rizik podruhé

NEW YORK – Od loňského léta až do nedávného rozdmýchání turbulencí na finančním trhu se řada různých riskantních aktiv (včetně akcií, vládních dluhopisů a komodit) těšila vzestupu. Ačkoliv však odpor k riziku a volatilita klesaly a ceny aktiv stoupaly, hospodářský růst zůstával po celém světě loudavý. Nyní možná globální ekonomika sklízí, co zasela.

Japonsko, které dvě desetiletí bojuje se stagnací a deflací, se muselo uchýlit k abenomice, aby se vyhnulo recesi s pětinásobným dnem. Ve Velké Británii se debata od loňského roku točí kolem vyhlídky recese s trojím dnem. Většina eurozóny se dál utápí v těžké recesi – která se nyní rozšiřuje z okraje do některých částí jádra. A dokonce i ve Spojených státech zůstal hospodářský výkon průměrný, neboť růst se v posledních několika čtvrtletích pohyboval kolem 1,5%.

A nyní se ukázalo, že ani miláčkové světové ekonomiky, totiž rozvíjející se trhy, nejsou schopni zvrátit vlastní zpomalení. Roční růst HDP Číny zpomalil podle MMF z 10% v roce 2010 na současných 8%, zatímco tempo růstu Indie zvolnilo za stejné období z 11,2% na 5,7%. Rusko, Brazílie a Jihoafrická republika rostou zhruba o 3% ročně a zpomalují také další rozvíjející se trhy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/uvTb1Ok/cs;