Nevyrovnané euro?

CAMBRIDGE: Evropská centrální banka (ECB), lapená do pasti rostoucí inflace vyvolané cenami ropy a stoupajícím dolarem, opět zvýšila úrokové sazby. A tím zřejmě nekončí. Růst je krásná věc, inflace je nepříjemná. Centrální banka nemá na výběr: musí obnovit cenovou stabilitu, i kdyby měla obětovat růst. Nemusela by, ovšem jen v případě náhlé úlevy způsobené vzestupem eura. Lze ale očekávat, že měna, která je pod palbou vlastně už od chvíle jejího početí, se vůbec někdy vzchopí?

V okamžiku svého uvedení dosahovalo euro úctyhodných výšek, podobně jako IPO firmy na americké burze. Mnohé z nich ale zanedlouho dopadly velmi nešťastně. Od okamžiku, kdy bylo euro uvedeno, kleslo ze svého vrcholu ještě více, než Nasdaq v období rozprodeje cenných papírů IPO firem počátkem tohoto roku. Podobné otázky, které se vtíraly v případě internetových a počítačových burzovních šplhalů, se objevují i v kauze eura: Co je základní hodnota? Existuje mezi eurem a jinými měnami (zejména dolarem) nějaká nevyrovnanost a jak dlouho může tato nerovnováha trvat? Všeobecně se předpokládá (ale málokdo by se vsadil), že zatímco Nasdaq s sebou nese velká rizika, euro se dříve nebo později jaksi samo znormalizuje. Mohlo by ale dojít k opačnému vývoji?

Ve své nedávné studii se Mezinárodní měnový fond věnuje „rovnovážným“ směnným kurzům odvozeným od dlouhodobých faktorů hodnocení měn. V následující tabulce tyto rovnovážné kurzy uvádíme vedle kurzů aktuálních. Euro je podle teoretických úvah MMF značně nevyrovnané: oproti jenu podceněné o 18 %, oproti dolaru dokonce o 30 %!

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/NHvMoIX/cs;