0

Ústavní puč na Ukrajině

Měnit ústavu je vždycky riskantní. Je to ovšem vyloženě nebezpečné, pokud je cílem prospěch jednoho jediného člověka. A jestliže se prezident dobrovolně rozhodne omezit moc svého úřadu, můžete si být jisti, že má něco za lubem.

Právě to se dnes děje na Ukrajině, kde prezident Leonid Kučma navrhuje hodit náš prezidentský systém do koše a nahradit jej podivnou odrůdou parlamentního systému, kterou sám zosnoval. Ne, nestalo se, že by Kučma náhle konvertoval k názoru, že parlamentní demokracie jsou lepší než demokracie prezidentské. Kučma chce změnit ukrajinskou ústavu výhradně proto, aby udržel moc ve svých rukou.

Dnes Kučma vládne jako všemocný prezident. Jeho volební období ovšem končí příští rok a on nemůže znovu kandidovat. Místo aby důstojně odešel do důchodu, jak to běžně dělávají prezidenti od Billa Clintona po Borise Jelcina, Kučma chce změnit ústavu, aby se stal všemocným premiérem, který nikdy nebude muset čelit limitu délky pobytu v úřadu.

Ústava samozřejmě nemá sloužit k zachování statutu quo, jestliže je daný stav prohnilý. Pokud je to zapotřebí, ústava může a měla by vyjít vstříc reformě.