singer186_Robin UtrechtSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_coronavirusappcontacttracing Robin Utrecht/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Jak (ne)bojovat proti COVID-19

MELBOURNE/TUCSON – Když se poprvé objevilo onemocnění COVID-19, byly by přísná karanténa a krátké a důsledné omezení pohybu jen malou daní za to, že se šíření viru podaří zastavit. Dnes, kdy pandemie zasáhla více než 26 milionů lidí ve 213 zemích a na závislých územích, potřebujeme nacházet nové způsoby, jak šíření nákazy kontrolovat – způsoby, které nebudou jen efektní, ale i efektivní.

Abychom nezpůsobili víc bolesti, než je nezbytně nutné, měli bychom co nejpřesněji cílit zákazy vycházení na lidi, u nichž existuje nejvyšší pravděpodobnost, že představují riziko pro ostatní. To vyžaduje nejen trasovat kontakty nakažených osob, ale i rozlišovat, které z těchto kontaktů se mohly s nejvyšší pravděpodobností nakazit také.

Zde mohou pomoci technologie. Měli bychom kombinovat aplikace, které upozorňují lidi, že byli vystaveni riziku nákazy, s novými metodami testování, které jsou stejně rychlé, snadné a dostupné jako těhotenské testy. Trasování kontaktů nemůže fungovat bez rychlých výsledků testování, ale může dobře fungovat, i když rychlejší testy nebudou tak přesné jako ty, které máme k dispozici nyní. Aplikace mohou zlepšit nejen škálovatelnost trasování kontaktů, ale i jeho rychlost, což je rovněž důležité.

https://prosyn.org/izQGiCscs