Severní Irsko: mezi optimismem a nadějí

BELFAST: Francouzi říkají, že optimisté jsou lidé, kteří nechápou otázku. Události uplynulého týdne v Severním Irsku ale s podobným cynismem nemají nic společného. S tím, jak dochází k implementaci klíčových prvků Belfastské dohody podepsané v dubnu loňského roku a podpořené referendy v obou částech Irska se zdá, že jeden ze zdánlivě nejneřešitelnějších konfliktů v Evropě se blíží svému rozřešení. Podstatné ústavní změny, které daly nový směr britsko-irským vztahům, jsou ponaučením pro mnohé jiné konflikty v Evropě i kdekoli jinde na světě.

Irský básník Seamus Heaney, laureát Nobelovy ceny, rozlišuje mezi optimismem – přáním lepší budoucnosti – a nadějí, racionálněji založeným očekáváním, že se tak skutečně stane. V tom případě by se naděje a historie rýmovaly, jak kdysi jednou řekl. Severní Irsko se tedy podle těchto slov dnes nalézá právě někde mezi optimismem a nadějí.

Ve čtvrtek 2. prosince vznikla v Belfastu desetičlenná exekutiva skládající se ze zástupců všech částí politického i občanského spektra, která převzala úkoly dosud vykonávané britskou vládou z Londýna. Irská vláda se vzdala nároku na severní část ostrova. Byl přijat princip konsensu, tedy že ústavní statut Severního Irska jako součásti Spojeného království bude v platnosti tak dlouho, dokud většina občanů neodhlasuje připojení k Irsku.

https://prosyn.org/6lGA9zvcs