Maurico Macri, President of Argentina [E]TelamXinhua via ZUMA Wire

Argentinský ekonomický velký třesk

FRANKFURT – Vláda nově zvoleného argentinského prezidenta Mauricia Macriho zahájila minulý týden smělý plán revitalizace poničené a narušené ekonomiky, kterou sužuje vysoká inflace. V době odrazujících krizových podmínek by nikdo neměl podceňovat význam tohoto kroku nejen pro Argentinu, ale i pro další země, jejichž představitelé bedlivě sledují možnosti, jak se vyrovnat s vlastními ekonomickými útrapami.

Vinou dlouholetého špatného řízení argentinská ekonomika několik desítek let fungovala pod své možnosti. Předešlé vlády se snažily vyhýbat nelehkým politickým rozhodnutím a zametat zásadní problémy pod koberec zaváděním neefektivních kontrolních mechanismů, které vedly k nesmírně špatné alokaci zdrojů a podkopaly schopnost Argentiny generovat příjmy v zahraničních měnách, potřebné k platbám za dovoz, což vedlo k nedostatku zboží na domácích trzích. Nedávný pokles cen komodit situaci ještě zhoršil, jelikož připravil ekonomiku o poslední zbytek růstové dynamiky, přiživil inflaci, prohloubil chudobu a rozšířil ekonomickou nejistotu a finanční nestabilitu.

Teoreticky mají vlády v takové situaci pět základních možností, jak zvládnout krizové podmínky, v závislosti na dopadech jednotlivých opatření na posílení motorů růstu a zaměstnanosti.

https://prosyn.org/gztU4Uccs