Christine Lagargde World Bank Photo Collection/Flickr

Další hlemýždí rok pro globální ekonomiku

WASHINGTON, DC – Loni v dubnu Mezinárodní měnový fond očekával, že světová ekonomika v roce 2015 poroste o 3,5 %. V dalších měsících se předpověď vytrvale snižovala, až v říjnu dosáhla 3,1 %. MMF ale nadále trvá – v posledních sedmi letech už s téměř otřepanou předvídatelností – na tom, že příští rok bude lepší. Téměř jistě se ale opět mýlí.

V prvé řadě světový obchod roste chudokrevným 2% ročním růstem, přitom v letech 2003 až 2007 to bylo 8 %. Zatímco růst obchodu v oněch opojných letech výrazně převyšoval světový růst HDP, který v průměru dosahoval 4,5 %, v poslední době je růst obchodu a HDP zhruba stejný. I když růst HDP letos růst obchodu překoná, pravděpodobně nepřesáhne 2,7 %.

Otázka je proč. Podle Christiny a Davida Romerových z Kalifornské univerzity v Berkeley se dozvuky moderních finančních krizí – po druhé světové válce – vytrácejí po 2-3 letech. Harvardští ekonomové Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff říkají, že trvá pět let, než se země vyprostí z finanční krize. A opravdu, finanční vyšinutí z let 2007-2008 už z velké části ustoupilo. Co tedy stojí za hlemýždím ekonomickým oživením?

https://prosyn.org/rH529iccs