5

Rizika za současnou úlevou

RIO DE JANEIRO – Série pozitivních posunů ve vývoji od závěru minulého roku posílila důvěru investorů a vedla k prudkému zotavení u rizikových aktiv, v prvé řadě globálních akcií a komodit. Makroekonomická data ze Spojených států se zlepšila, nízkorizikové společnosti ve vyspělých zemích zůstávají vysoce ziskové, Čína a rozvíjející se trhy jen mírně zpomalily a riziko neřízeného krachu a/nebo odchodu některých členů z eurozóny se snížilo.

Navíc se zdá, že Evropská centrální banka je pod svým novým prezidentem Mariem Draghim ochotná udělat vše potřebné pro snížení tlaku na bankovní soustavu a vlády eurozóny, jakož i snížit úrokové sazby. Centrální banky ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách poskytly masivní injekce likvidity. Volatilita je nízká, důvěra vysoká a averze vůči riziku mnohem slabší – prozatím.

Support Project Syndicate’s mission

Project Syndicate needs your help to provide readers everywhere equal access to the ideas and debates shaping their lives.

Learn more

Je však pravděpodobné, že se letos projeví přinejmenším čtyři rizika negativního vývoje, podlomí globální růst a nakonec negativně ovlivní důvěru investorů a tržní hodnocení rizikových aktiv.

Zaprvé, eurozóna je v hluboké recesi, zejména na periferii, ale už i v jádrových ekonomikách, neboť poslední data dokládají smrštění výstupu v Německu a Francii. Zadrhávání úvěrů v bankovní soustavě zesiluje, protože banky zkracují své dluhy prodejem aktiv a omezováním úvěrů, což propad ještě zhoršuje.

Přitom nejenže fiskální úsporná opatření svrhávají periferii eurozóny do volného pádu, ale přetrvává tam i ztráta konkurenční schopnosti, neboť úleva, že vyhlídky na neřízené krachy se vytrácejí, posiluje hodnotu eura. Aby se v těchto zemích obnovila konkurenceschopnost, euro musí klesnout k paritě s americkým dolarem. A přestože riziko neřízeného řeckého krachu teď ustupuje, opět se letos vynoří, až politická nestabilita, občanské nepokoje a další fiskální úspory promění řeckou recesi v depresi.

Zadruhé, existují důkazy o oslabující výkonnosti v Číně a ve zbytku Asie. Ekonomické zpomalení probíhající v Číně je neomylné. Růst exportu se strmě snížil a ve vztahu k periferii eurozóny získal negativní hodnoty. Růst importu, příznak budoucích exportů, se snížil rovněž.

Obdobně prudce slábnou čínské investice do bytové výstavby i komerční realitní aktivita, neboť začínají padat ceny domů. Nižší jsou i investice do infrastruktury, je pozastaveno mnoho projektů vysokorychlostních železnic a za situace, kdy se zpřísňují podmínky úvěrů a klesají příjmy z prodeje půdy, místní samosprávy a účelové mechanismy horko těžko shánějí finance.

Co se týče dalších zemí v Asii, singapurská ekonomika se na konci roku 2011 smrštila podruhé za tři čtvrtletí. Indická vláda očekává v roce 2012 roční růst HDP ve výši 6,9 %, což by bylo nejnižší tempo od roku 2009. Tchajwanská ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2011 sklouzla do technické recese. Jihokorejská ekonomika v tomtéž období rostla o pouhých 0,4 %, což byl nejpomalejší růst za dva roky, zatímco japonský HDP se smrštil o 2,3 %, tedy víc než se čekalo, jelikož vývozy tížila síla jenu.

Zatřetí, byť jsou americká data překvapivě povzbudivá, růstová energie USA podle všeho dosahuje maxima. Fiskální zpřísňování bude v letech 2012 a 2013 vrcholit, což přispěje ke zpomalení, stejně jako vypršení daňových zvýhodnění, jež v roce 2011 roztáčely kapitálové výdaje. Nadto vzhledem k přetrvávající malátnosti na trzích s úvěry a bydlením zůstane utlumená soukromá spotřeba; ostatně dva procentní body z expanze v rozsahu 2,8 % v posledním čtvrtletí roku 2011 odrážely přibývající zásoby, nikoliv koncový odbyt. Co se týče vnější poptávky, obecně vzato silný dolar společně se zpomalením světové ekonomiky a eurozóny oslabí export USA, kdežto stále zbytnělé ceny ropy zvýší výdaje za dovoz energií, což bude dále brzdit růst.

Konečně narůstají geopolitická rizika na Středním východě, vzhledem k možnosti izraelské vojenské reakce na jaderné ambice Íránu. Přestože hrozba ozbrojeného střetu zůstává slabá, aktuální slovní válka se stupňuje, stejně jako tajná válka, v níž se Izrael a USA střetají s Íránem; teď navíc Írán vrací úder teroristickými útoky na izraelské diplomaty. Islámská republika, zahnaná dnes už nepříjemnými sankcemi do kouta, by mohla zareagovat také tím, že v Hormuzském průlivu potopí několik lodí anebo že rozvášní své spojence v regionu – proíránské šíity v Iráku, Bahrajnu, Kuvajtu a Saúdské Arábii a dále Hizballáh v Libanonu a Hamás v Gaze.

Na Středním východě jsou navíc širší geopolitická pnutí, která se neuvolní – a mohla by zesílit. Arabské jaro přineslo poměrně příznivý výsledek v Tunisku, kde začalo, ale vývoj v Egyptě, Libyi a Jemenu zůstává mnohem nejistější, zatímco Sýrie je na pokraji občanské války. Navíc jsou tu ještě podstatné obavy o politickou stabilitu v Bahrajnu a v ropou hojně obdařené Východní provincii Saúdské Arábie a případně snad i v Kuvajtu a Jordánsku – ve všech případech jde o oblasti s výraznou šíitskou či jinou neklidnou populací.

Mimo země ovlivněné Arabským jarem nic dobrého pro těžbu ropy nevěští ani napětí mezi šíitskými, kurdskými a sunnitskými frakcemi v Iráku od doby, kdy se USA začaly stahovat. Dále je tu přetrvávající konflikt mezi Izraelci a Palestinci a také pnutí mezi Izraelem a Tureckem.

Jinými slovy, na Středním východě je mnoho věcí, které by se mohly zvrtnout, přičemž jakákoli jejich kombinace by mohla na trzích zasít strach a zapříčinit ještě vyšší ceny ropy. Navzdory slabému hospodářskému růstu ve vyspělých ekonomikách a zpomalení na mnoha rozvíjejících se trzích stojí barel ropy už teď 100 dolarů. Přirážka za strach by ale cenu mohla ještě výrazně zvýšit a důsledky pro globální ekonomiku by byly předvídatelně negativní.

Vzhledem k tolika rizikům v tolika místech si investoři ve svých portfoliích nakonec pochopitelně začnou cenit likvidity a budou se opět vyhýbat riskantnějším fixním aktivům, jakmile se tato krajní rizika projeví. To je další důvod k přesvědčení, že k dosažení vyváženého a udržitelného zotavení má globální hospodářství stále daleko.