0

Test významnosti Federálního rezervního systému

NEW YORK – V době, kdy se úrokové sazby blíží nule, se americký Federální rezervní systém i další centrální banky usilovně snaží zůstat významnými. Poslední šíp v jejich toulci má název „kvantitativní uvolňování“ (QE) a pro oživení americké ekonomiky bude pravděpodobně téměř stejně neúčinný jako cokoliv jiného, oč se Fed v posledních letech pokusil. Ba co hůř, kvantitativní uvolňování bude zřejmě stát daňové poplatníky hromadu peněz a současně na několik příštích let zhorší efektivitu Fedu.

John Maynard Keynes tvrdil, že měnová politika je během velké hospodářské krize neúčinná. Centrálním bankám jde lépe brzdění iracionální rozmařilosti během bubliny – omezováním dostupnosti úvěrů nebo zvyšováním úrokových sazeb s cílem utáhnout ekonomice otěže – než podpora investic během recese. Proto je cílem dobré měnové politiky bránit bublinám, aby vůbec vznikly.

Support Project Syndicate’s mission

Project Syndicate needs your help to provide readers everywhere equal access to the ideas and debates shaping their lives.

Learn more

Fed, který už více než dvě desítky let ovládají tržní fundamentalisté a zájmy Wall Streetu, však tato omezení nejen neprosadil, ale dokonce je povzbuzoval. A poté, co sehrál stěžejní úlohu při vytváření současného zmatku, se nyní snaží znovu získat tvář.

V roce 2001 se zdálo, že snížení úrokových sazeb zabralo, avšak ne tak, jak mělo. Místo aby nízké úrokové sazby podnítily investice do továren a vybavení, nafoukly bublinu na trhu nemovitostí. To umožnilo spotřebitelské hýření, v důsledku něhož dluhy vznikaly bez jim odpovídajících aktiv, a povzbudilo to nadměrné investice do nemovitostí, které vedly k vybudování nadměrných kapacit, jejichž eliminace potrvá léta.

To nejlepší, co lze říci o měnové politice během posledních několika let, je konstatování, že zabránila nejstrašlivějším následkům, které mohly následovat po kolapsu Lehman Brothers. Nikdo by však netvrdil, že snížení krátkodobých úrokových sazeb podnítilo investice. Úvěry firmám – obzvláště těm menším – v USA i v Evropě zůstávají výrazně pod úrovní před krizí. Fed ani Evropská centrální banka s tím nic nedělají.

Zdá se, že jsou stále zamilované do standardních modelů měnové politiky, v nichž centrální banky nemusí udělat pro nastartování ekonomiky nic jiného než snížit úrokové sazby. Standardní modely nedokázaly předpovědět krizi, avšak špatné ideje umírají pomalu. Snížení krátkodobých úrokových sazeb u dluhopisů vydaných americkým ministerstvem financí bezmála na nulu sice selhalo, ale panují naděje, že snížení dlouhodobějších úrokových sazeb ekonomiku rozpumpuje. Naděje na úspěch jsou však téměř nulové.

Velké firmy se topí v hotovosti a mírné snížení úrokových sazeb pro ně nebude znamenat žádný velký rozdíl. A snížení sazeb, které vyplácí vláda, se nepřetavilo do odpovídajících nižších úrokových sazeb pro mnoho malých firem, jež usilovně shánějí finance.

Relevantnější je dostupnost půjček. Protože je tolik bank v USA křehkých, zůstane půjčování pravděpodobně omezené. Navíc je většina úvěrů pro malé firmy kryta zástavou, avšak hodnota nejběžnější formy zástavy, totiž nemovitostí, se prudce snížila.

Snaha Obamovy administrativy vyřešit situaci na trhu nemovitostí skončila skličujícím nezdarem – podařilo se jí snad jen oddálit další poklesy. Ani optimisté však nevěří, že se ceny nemovitostí v brzké době podstatně zvýší. Stručně řečeno toho kvantitativní uvolňování – snižování dlouhodobých úrokových sazeb nákupem dlouhodobých dluhopisů a hypoték – pro přímou stimulaci firem příliš neudělá.

Může však pomoci dvěma způsoby. Za prvé se může stát součástí americké strategie konkurenční devalvace. Oficiálně Amerika stále mluví o přednostech silného dolaru, avšak snižování úrokových sazeb oslabuje měnový kurz. Nezáleží na tom, zda to někdo pokládá za měnovou manipulaci nebo za náhodný vedlejší výsledek nižších úrokových sazeb. Faktem je, že slabší dolar vyplývající z nižších úrokových sazeb dává USA lehkou konkurenční výhodu v oblasti obchodu.

Zatímco se investoři při hledání vyššího výnosu poohlížejí mimo USA, tok peněz směrem od dolaru zvýšil měnové kurzy na rozvíjejících se trzích po celém světě. Tyto trhy to vědí a jsou znepokojené – například Brazílie vehementně dává najevo obavy – nejen z vyšší hodnoty vlastní měny, ale i z rizika, že příliv peněz nafoukne bubliny aktiv nebo rozdmýchá inflaci.

Normální reakcí centrálních bank rozvíjejících se trhů na bubliny nebo inflaci by bylo zvýšení úrokových sazeb – čímž by se však hodnota jejich měn ještě více zvýšila. Americká politika proto zasazuje konkurenční devalvaci hned dvojí ránu – oslabuje dolar a současně nutí konkurenty posilovat vlastní měny (i když někteří podnikají protiopatření, budují bariéry proti krátkodobým přílivům peněz a přímočařejšími způsoby intervenují na devizových trzích).

Druhým případem, kdy by kvantitativní uvolňování mohlo mít mírný efekt, je snižování hypotečních sazeb, které by přispělo k udržení cen nemovitostí. Kvantitativní uvolňování by tedy mělo určité – i když pravděpodobně slabé – dopady na účetní bilanci.

Potenciálně významné náklady však negují i tyto malé přínosy. Fed nakoupil za více než jeden bilion dolarů hypotéky, jejichž hodnota klesne, jakmile se ekonomika zotaví – což je přesně důvod, proč je nikdo v soukromém sektoru nechce kupovat.

Vláda může předstírat, že neutrpěla kapitálovou ztrátu, protože se po ní na rozdíl od bank nevyžaduje přeceňování „mark-to-market“. Nikdo by se tím však neměl nechat zmást, i když bude Fed držet dluhopisy až do splatnosti. Snaha zajistit, aby ztráty zůstaly nepoznané, by mohla Fed přimět k nadměrnému spoléhání se na neodzkoušené, nejisté a nákladné nástroje měnové politiky – například vyplácení vysokých úrokových sazeb z rezerv ve snaze ponouknout banky, aby nepůjčovaly.

Je dobře, že se Fed snaží napravit svůj otřesný předkrizový výkon. Bohužel není ani zdaleka zřejmé, zda změnil své uvažování a modely, které nedokázaly udržet ekonomiku v rovnováze dříve – a dozajista ztroskotají znovu. Předchozí chyby Fedu se ukázaly jako mimořádně nákladné. A totéž platí o nových chybách, i kdyby se Fed pokusil zakrýt jejich cenovku.