Sílící bouře v globální ekonomice

MNICHOV – Od roku 2004 do roku 2007 zažívala světová ekonomika nezvykle dlouhý a silný boom, během něhož dosahovala tempa růstu téměř 5% a podílelo se na něm mnoho zemí. Evropská unie (EU15) zaznamenávala v těchto letech průměrný růst 2,4%. V Německu, kde během zmíněného období činil průměrný růst 1,8%, zvěstovali někteří novináři nový hospodářský zázrak. Dnes však zhoršující se zprávy vyvolávají vážné pochybnosti – zejména nad Spojenými státy se vznášejí temné mraky. Stojí světová ekonomika na pokraji recese?

Ceny nemovitostí v USA i nadále volným pádem klesají a bankovní krize si žádá stále nové oběti (Bear Stearns, IndyMac, First Heritage Bank, First National Bank of Nevada, First Priority Bank, Fannie Mae, Freddie Mac atd.). V bankovním světě jako celku dnes očekávané odpisy úvěrů značně převyšují hranici 400 miliard eur, o níž se hovořilo ještě letos na jaře.

Nezaměstnanost navíc roste nejrychlejším tempem za posledních sedm let. Celková zaměstnanost, která je stále z historického hlediska vysoká, od počátku roku 2008 ustavičně klesá. Je překvapivé, že se ještě nezhroutil americký burzovní trh, poněvadž i všechny další ukazatele směřují dolů. Poměr ceny akcie a čistého zisku na akcii dosahoval podle Standard ampamp; Poor’s ještě nedávno hodnoty zhruba 20, což bylo výrazně více než 16, dlouhodobá průměrná hodnota dosahovaná od roku 1881.

https://prosyn.org/Asx39kRcs