op_navalny1_MAXIM ZMEYEVAFP via Getty Images_alexei navalny Maxim Zmeyev/AFP via Getty Images

Insider Interview

Souostroví Novičok

BERLÍN/MOSKVA – Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj vede moskevský Fond pro boj s korupcí. V srpnu byl převezen ze Sibiře do Berlína, kde se léčil z vážného onemocnění, které podle pozdějšího potvrzení lékařů a Organizace pro zákaz chemických zbraní způsobila nervová látka novičok. Navalnyj, nyní v rekonvalescenci, nedávno hovořil s Tichonem Dzjadkem, šéfredaktorem televize Dožď, jediné zbývající nezávislé vysílací sítě v Rusku.

Co by měl dělat Západ

Tichon Dzjadko: Ve spojitosti s vaší srpnovou otravou Evropská unie nedávno odhlasovala sankce proti šesti ruským občanům a jednomu subjektu. Postihují představitele prezidentské administrativy, speciálních sil a institucí, o nichž se má za to, že v nich byl novičok vyroben. Považujete tyto sankce za dostatečné?

Alexej Navalnyj: V prvé řadě se zajímám, co se děje v Rusku; reakce Evropy je tu až druhořadou věcí. Rozumím tomu, že v mnoha zemích se pobouření neváže tak docela ke mně. Jsou znepokojeny spíš použitím chemické zbraně. Nikdo nemá rád chemické zbraně. Co chci já, je vyšetřování uskutečněné na ruském území – nebo alespoň zdání určitého vyšetřování. Protože aktuální dění působí jako další signál, že nikdo v naší zemi nemůže počítat s jakoukoli spravedlností.

Co se týče sankcí či černých listin, můj názor byl vždy takový, že chtějí-li vyspělé země pomoci Rusku, jeho občanům i samy sobě, měly by zahradit cesty, jimiž Rusko opouštějí špinavé peníze. K zatarasení odlivu těchto peněz, o něž byli okradeni naši občané, nepotřebujete těch devět lidí, kteří vynalezli novičok nebo jej použili jako zbraň.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/C8RfBqecs