Getty Images

The Year Ahead 2018

Nová rovnováha pro globální éru

LONDÝN – Protekcionisté a hnutí za „navrácení kontroly občanům“ budou vzkvétat tak dlouho, dokud bude globalizace postrádat jasné vedení a lidskou tvář a dokud se bude řítit jako splašený vlak, který se vymkl kontrole.

Smutné je, že pro miliony lidí se globalizace zdaleka nestala nadávkou bezdůvodně. Třicet let staré pilíře washingtonského konsensu se hroutí. Většina lidí se dnes shodne, že volný obchod bez férového obchodu znamená pro miliony lidí prohru a jen pro hrstku lidí výhru. Neregulované kapitálové toky, zejména krátkodobé toky spekulativního kapitálu, mohou destabilizovat ekonomiky. A prohlubující se sociální nerovnost může být špatná pro růst.

Tyto poznatky představují zásadní slabiny tržního fundamentalismu – kladoucího důraz na liberalizaci, deregulaci, privatizaci, snižování daní a zmenšování role státu –, který v politických kruzích v posledních desetiletích převládal. Deset let po globální finanční krizi už dokážeme akceptovat skutečnost, že jednotlivci a korporace jednající výlučně ve vlastním zájmu neslouží vždy zájmům veřejným.

To continue reading, please subscribe to On Point.

To access On Point, log in or register now now and read two On Point articles for free. For unlimited access to the unrivaled analysis of On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/6TDMntU/cs;

Handpicked to read next

 1. Donald Trump delivers his address to a joint session of Congress  Bill Clark/CQ Roll Call/Getty Images

  Trump’s Abominable Snow Job

  • In the 2016 US presidential election, Donald Trump presented himself as a populist who would protect America’s “forgotten” workers from the disruptions of trade and immigration and the nefarious designs of unnamed elites.

  • But, a year after assuming office, it has become abundantly clear that “America first” means workers come last.
 2. Project Syndicate

  PS Commentators’ Best Reads in 2017

  • For the first time, Project Syndicate has asked its contributors what they’ve been reading, and why. 

  • Their choices may surprise, but surely will not disappoint, readers seeking the most important books on history, politics, economics, as well as more than one novel.