Fighter in Afghanistan Fighter in Afghanistan/Pixabay

The Year Ahead 2016

Jak vyhrát válku proti terorismu

LIMA – Je to 14 let co prezident George W. Bush vyhlásil “globální válku proti terorismu.“ Dnes, po výdajích na tuto válku ve výši 1,6 bilionu dolarů a po zabití 101 teroristických vůdců, od Usámy bin Ládina k “džihádistu Johnovi,“ zůstává Západ stejně zranitelný (ne-li ještě zranitelnější) extremisty, kteří rekrutují bojovníky a můžou zaútočit na jakékoliv západní město v podstatě kdykoliv. Jsou nyní vyhlídky na vítězství, kdy další prezident – François Hollande z Francie – také vyhlásil válku proti terorismu (jakož i další evropští lídři), v něčem lepší? Mám své pochybnosti.

Je na čase uvážit, že síla našich protivníků alespoň do určité míry pramení ze stejných postojů, které povzbuzovaly francouzskou revoluci a americkou válku za nezávislost: odcizení se a frustrace ze setrvávajícího systému. V britských koloniích v Americe před rokem 1776 a napříč Francií v letech vedoucích k roku 1789 začínali být běžní občané přesvědčení, že jejich životy, majetek a obchody jsou příliš dlouho předmětem predace libovolných vládců. Stejný pocit odcizení je nyní pociťován na Blízkém východě a v severní Africe.

Koneckonců, Arabské jaro začalo, když se ubohý tuniský podnikatel Mohamed Bouazizi v prosinci 2010 zapálil, aby tak protestoval proti bezcitnému vyvlastnění jeho majetku. Spáchal sebevraždu – jak mi řekl jeho bratr Salem v rozhovoru, který byl nahrán pro americkou veřejnoprávní televizi – za “právo chudých nakupovat a prodávat.“

To continue reading, please subscribe to On Point.

To access On Point, log in or register now now and read two On Point articles for free. For unlimited access to the unrivaled analysis of On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/kciPVVS/cs;
 1. Donald Trump delivers his address to a joint session of Congress  Bill Clark/CQ Roll Call/Getty Images

  Trump’s Abominable Snow Job

  • In the 2016 US presidential election, Donald Trump presented himself as a populist who would protect America’s “forgotten” workers from the disruptions of trade and immigration and the nefarious designs of unnamed elites.

  • But, a year after assuming office, it has become abundantly clear that “America first” means workers come last.
 2. Project Syndicate

  PS Commentators’ Best Reads in 2017

  • For the first time, Project Syndicate has asked its contributors what they’ve been reading, and why. 

  • Their choices may surprise, but surely will not disappoint, readers seeking the most important books on history, politics, economics, as well as more than one novel.