Fighter in Afghanistan Fighter in Afghanistan/Pixabay

The Year Ahead 2016

Jak vyhrát válku proti terorismu

LIMA – Je to 14 let co prezident George W. Bush vyhlásil “globální válku proti terorismu.“ Dnes, po výdajích na tuto válku ve výši 1,6 bilionu dolarů a po zabití 101 teroristických vůdců, od Usámy bin Ládina k “džihádistu Johnovi,“ zůstává Západ stejně zranitelný (ne-li ještě zranitelnější) extremisty, kteří rekrutují bojovníky a můžou zaútočit na jakékoliv západní město v podstatě kdykoliv. Jsou nyní vyhlídky na vítězství, kdy další prezident – François Hollande z Francie – také vyhlásil válku proti terorismu (jakož i další evropští lídři), v něčem lepší? Mám své pochybnosti.

Je na čase uvážit, že síla našich protivníků alespoň do určité míry pramení ze stejných postojů, které povzbuzovaly francouzskou revoluci a americkou válku za nezávislost: odcizení se a frustrace ze setrvávajícího systému. V britských koloniích v Americe před rokem 1776 a napříč Francií v letech vedoucích k roku 1789 začínali být běžní občané přesvědčení, že jejich životy, majetek a obchody jsou příliš dlouho předmětem predace libovolných vládců. Stejný pocit odcizení je nyní pociťován na Blízkém východě a v severní Africe.

Koneckonců, Arabské jaro začalo, když se ubohý tuniský podnikatel Mohamed Bouazizi v prosinci 2010 zapálil, aby tak protestoval proti bezcitnému vyvlastnění jeho majetku. Spáchal sebevraždu – jak mi řekl jeho bratr Salem v rozhovoru, který byl nahrán pro americkou veřejnoprávní televizi – za “právo chudých nakupovat a prodávat.“

To continue reading, please enter your email or subscribe to On Point.

To access On Point, log in or register now now and read two On Point articles for free. For unlimited access to the unrivaled analysis of On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/kciPVVS/cs;
 1. Senate Majority Leader Mitch McConnell Chip Somodevilla/Getty Images

  How US Corporate-Tax Reform Will Boost Growth

  • In the United States, congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhaul deductions. 

  • But will the tax package provide the boost to investment and growth that its backers promise?
 2. Eton boys with poor boys ullstein bild/Getty Images

  Inequality and the Coming Storm

  Global Bookmark: 

  • In recent decades, the wealth gap between a narrow upper class and the rest of the human population has become a gaping chasm, with far-reaching implications for most countries around the world. 

  • Rising inequality may be the greatest economic challenge of our time, but it’s not the first time human civilization has faced it.
 3. Adam Michnik Gallo Images/Getty Images

  Europe’s New Eastern Question

  interviews

  Insider Interview

  • With right-wing populists ascendant in Poland and Hungary, and gaining ground elsewhere in the European Union, politics in some parts of the West looks increasingly like politics in Russia.

  • Sławomir Sierakowski, Director of the Institute for Advanced Study in Warsaw interviews Adam Michnik, one of the intellectual architects of Solidarity and of the transition from communism in Central Europe, on Europe's illiberal turn.