Fighter in Afghanistan Fighter in Afghanistan/Pixabay

Jak vyhrát válku proti terorismu

LIMA – Je to 14 let co prezident George W. Bush vyhlásil “globální válku proti terorismu.“ Dnes, po výdajích na tuto válku ve výši 1,6 bilionu dolarů a po zabití 101 teroristických vůdců, od Usámy bin Ládina k “džihádistu Johnovi,“ zůstává Západ stejně zranitelný (ne-li ještě zranitelnější) extremisty, kteří rekrutují bojovníky a můžou zaútočit na jakékoliv západní město v podstatě kdykoliv. Jsou nyní vyhlídky na vítězství, kdy další prezident – François Hollande z Francie – také vyhlásil válku proti terorismu (jakož i další evropští lídři), v něčem lepší? Mám své pochybnosti.

Je na čase uvážit, že síla našich protivníků alespoň do určité míry pramení ze stejných postojů, které povzbuzovaly francouzskou revoluci a americkou válku za nezávislost: odcizení se a frustrace ze setrvávajícího systému. V britských koloniích v Americe před rokem 1776 a napříč Francií v letech vedoucích k roku 1789 začínali být běžní občané přesvědčení, že jejich životy, majetek a obchody jsou příliš dlouho předmětem predace libovolných vládců. Stejný pocit odcizení je nyní pociťován na Blízkém východě a v severní Africe.

Koneckonců, Arabské jaro začalo, když se ubohý tuniský podnikatel Mohamed Bouazizi v prosinci 2010 zapálil, aby tak protestoval proti bezcitnému vyvlastnění jeho majetku. Spáchal sebevraždu – jak mi řekl jeho bratr Salem v rozhovoru, který byl nahrán pro americkou veřejnoprávní televizi – za “právo chudých nakupovat a prodávat.“

https://prosyn.org/kciPVVScs