Evropská solidarita ve světě plném krizí

12

BRUSEL – Závěr roku je vždy časem bilancování. Na konci toho letošního se můžeme ohlédnout za rokem, kdy evropská solidarita – jakkoliv to může znít přehnaně dramaticky – odolala možná největším zkouškám, s nimiž se od konce druhé světové války setkala.

Evropská solidarita procházela v průběhu velké části roku náročnou zatěžkávací zkouškou v podobě řecké krize – jejíž hospodářské a sociální dopady jsou v eurozóně i v celé Evropské unii dosud citelné. Rozhovory o Řecku už od počátku roku zkoušely trpělivost nás všech. Mnoho času a důvěry se promrhalo. Spálily se mosty. Padla slova, která nelze snadno vzít zpět. Viděli jsme, jak se evropské demokracie stavějí proti sobě.

Dohromady Evropa nahlédla do propasti. A teprve když jsme se ocitli na jejím okraji, dokázali jsme udělat krok zpět. Členské státy EU se nakonec postavily za Řecko, formulovaly se, realizovaly a dodržely závazky a dnes se plní nový program. Evropská solidarita získala navrch a důvěra se začala obnovovat. Klíčem dnes bude naplnění reforem a Evropská komise nadále podporuje řeckou stranu formou nové Služby pro podporu strukturálních reforem, ale i poskytováním technické pomoci na každém kroku této stále ještě dlouhé cesty.

Zároveň evropskou solidaritu stále testuje uprchlická krize. Počátkem tohoto roku zveřejnila Evropská komise všeobecnou migrační politiku a podnikla okamžité kroky k řízení krize. Ztrojnásobili jsme naši přítomnost ve Středozemním moři, čímž jsme pomohli zachránit životy. Bojovali jsme proti zločinným sítím pašeráků a překupníků. Solidaritu jsme projevili i tím, že jsme se dohodli na přemístění těch lidí, kteří nejvíce potřebují mezinárodní ochranu, mezi naše členské státy.