op_vestager1_ Alexandros MichailidisPoolAnadolu Agency via Getty Images_margrethevestager Alexandros Michailidis/Pool/Anadolu Agency via Getty Images

Cyfrowa Przyszłość Europy

Anu Bradford - profesor w Columbia Law School i autor książki The Brussels Effect: How the European Union Rules the World - spotkała się niedawno z wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. Vestager jest jedną z wiodących umysłów w Unii Europejskiej w kwestii polityki regulacyjnej i gospodarczej i spotkanie to miało na celu omówienie kluczowych zmian i trendów w gospodarce cyfrowej. Od ochrony prywatności i działań antymonopolowych po regulacje dotyczące mowy online oraz politykę innowacji - to, co dzieje się w europejskiej gospodarce cyfrowej, będzie miało głębokie i dalekosiężne konsekwencje dla reszty świata w nadchodzących latach.

Anu Bradford: Większość firm Big Tech była ostatnio w wiadomościach. Zacznijmy od Apple. Komisja Europejska wydała niedawno oświadczenie, w którym stwierdziła, że firma ta nadużywa swojej dominującej pozycji w branży strumieniowego przesyłania muzyki. To jedna z kilku spraw dotyczących konkurencji, które wnieśliście przeciwko dużym amerykańskim firmom technologicznym, w tym także Google i Amazon.

Co dokładnie jest Twoim głównym zmartwieniem w związku z działaniem Big Tech? W końcu konsumenci lubią i polegają na produktach tych firm, a zależność ta wzrosła jeszcze bardziej podczas pandemii. Jaką konkretnie szkodę odczuwa indywidualny konsument i jak wyglądałby bardziej konkurencyjny rynek?

Margrethe Vestager: Konkurencyjny rynek to przede wszystkim otwarty rynek, gdzie każdy, kto chce może inwestować i wprowadzać innowacje. Przypomnij sobie pierwsze działanie UE przeciwko Google w 2010 r. w związku z usługą Google Shopping. W tym przypadku nie było powodu, aby nowy uczestnik rynku inwestował we własną technologię porównywania zakupów, ponieważ świadczone usługi nigdy nie dotarłyby do klientów ze względu na kontrolę wyszukiwania przez Google. Punktem odniesienia dla naszej polityki jest ustawienie technologii i innowacji, tak aby klienci faktycznie mogli z nich korzystać.

Jest to jeden z powodów, dla których włożyliśmy dużo pracy w Ustawęo Rynkach Cyfrowych (DMA), którą Komisja Europejska zaproponowała w grudniu ubiegłego roku. Musimy zapobiec ponownemu wystąpieniu tego, co doprowadziło do problemów z Google Shopping.

https://prosyn.org/KyQ2l9Dpl