Jak v roce 2016 porazit islamistické extremisty

22

LONDÝN – Kánon islamistických teroristických aktivit byl v roce 2015 dlouhý a chmurný. V kterémkoliv měsíci byli ve jménu zhoubné ideologie zabíjeni lidé.

V lednu bylo v nigerijském městě Baga zmasakrováno odhadem 2000 lidí, v jemenském Sanʼá zabila bomba nastražená v autě 38 osob a dalších 60 lidí bylo pobito během modlitby v mešitě v pákistánském městě Šikarpúr. V červnu bylo při útocích v nigerském regionu Diffa, ve městě Kuvajt a v tuniském Sousse zavražděno nebo zmrzačeno přes 300 lidí. A v listopadu zemřelo z rukou teroristů téměř 200 osob v Sarajevu, Bejrútu a Paříži. A pak přišel prosinec a s ním i hromadná střelba v kalifornském San Bernardinu.

Šířící se teror se přitom neomezuje na zvěrstva páchaná Islámským státem v Iráku a Levantě (ISIS); je to globální problém. Mezinárodní společenství proto potřebuje všeobecnou strategii, jak porazit islamistický extremismus – strategii, která díky kombinaci síly, diplomacie a rozvojového úsilí povede ke stabilnějšímu světu.

Nejnaléhavějším pilířem této strategie je demontáž ISIS, který musí být eliminován nejen v Sýrii a Iráku, ale i v Libyi a všude jinde, kde vyvíjí činnost. Debata o tom, jak toho dosáhnout, by se přitom neměla točit jen kolem toho, zda vyslat do terénu západní vojáky. Všichni musíme dělat, co je nezbytné, abychom porazili skupinu, která uchvátila území v pěti zemích a vyhlásila nový stát vedený fanatickými ideology. A protože existenci ISIS nelze ukončit jednáním, musí se – pomocí správné politické strategie – najít široká skupina spojenců, která ho všude na světě porazí.