Skyscraper in Shanghai, China Skyscraper in Shanghai/Pixabay

Vývoz čínského modelu

STANFORD – S nastupujícím rokem 2016 probíhá historický zápas o vzájemně si konkurující rozvojové modely – tedy o strategie, jak podpořit hospodářský růst – mezi Čínou na jedné straně a USA a dalšími západními zeměmi na straně druhé. Ačkoliv je tento souboj do značné míry skrytý před zraky veřejnosti, jeho výsledek rozhodne o osudu velké části Eurasie v nadcházejících desetiletích.

Většina lidí ze Západu si uvědomuje, že růst v Číně značně zpomalil, z více než 10% ročně v minulých dekádách na dnešních necelých 7% (a možná ještě méně). Vedoucí představitelé země v reakci na to nezahálejí a snaží se urychlit posun z exportně orientovaného a ekologicky škodlivého růstového modelu založeného na těžké výrobě na model stojící na domácí spotřebě a službách.

Čínské plány však mají i významný vnější rozměr. Prezident Si Ťin-pching vyhlásil v roce 2013 rozsáhlou iniciativu s názvem „Jeden pás, jedna silnice“, která má transformovat ekonomické jádro Eurasie. Složka „jeden pás“ vyjadřuje železniční spojení ze západní Číny přes střední Asii do Evropy, na Blízký východ a do jižní Asie. Zvláštně pojmenovaná složka „jedna silnice“ pak označuje přístaviště a komplexy, které mají zesílit námořní provoz z východní Asie a napojit tamní země na „jeden pás“, takže získají možnost přepravovat své zboží po souši, a nikoliv přes dva oceány tak jako dosud.

https://prosyn.org/FH2h8vpcs