stiglitz_yef_trump_win mcnamee_getty Win McNamee/Getty Images

Hodně trumpovský rok

NEW YORK – Koncem roku 2017 vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa a republikáni v Kongresu protlačili škrty ve firemních daních o bilion dolarů, částečně kompenzované zvýšením daní pro většinu Američanů ve středním pásmu distribuce příjmů. Jásot americké podnikatelské komunity nad tímto dárkem ale v roce 2018 začal ustupovat úzkosti z Trumpa a jeho politik.

Američtí lídři v podnikání a finančnictví před rokem z bezuzdné chamtivosti dokázali potlačit svou averzi k velkým schodkům. Teď ale vidí, že daňový balík roku 2017 byl nejregresivnější a nejhůř načasovaný daňový zákon v dějinách. Daňové škrty ve prospěch miliardářů ve vůbec nejnerovnější vyspělé ekonomice platí miliony amerických rodin zápasících s běžnými výdaji a budoucí generace. Spojené státy mají ze všech vyspělých ekonomik nejnižší očekávanou délku dožití, přesto byla daňová novelizace koncipována tak, že bude o 13 milionů lidí víc bez zdravotního pojištění.

Americké ministerstvo financí teď v důsledku této legislativy v roce 2018 přepokládá deficit ve výši bilionu dolarů – historicky největší schodek během jediného roku mimo recesi v době míru v jakékoli zemi. A jako by to samo o sobě nebylo dost zlé, slibovaný vzestup investic se nezhmotnil. Korporace po rozdání hrstky almužen pracujícím pumpují většinu peněz do zpětného odkupu akcií a do dividend. To však není nijak zvlášť překvapivé. Investicím propívá jistota, kdežto Trump se vyžívá v chaosu.

https://prosyn.org/GCrZlPhcs