munangatire1_JEKESAI NJIKIZANAAFP via Getty Images_zimbabwe food shortage Jesekai Njikizana/AFP/Getty Images

Środowiskowe Konsekwencje Represji Politycznych

HARARE – Zimbabwe było kiedyś wschodzącą gwiazdą Afryki. Szczycąc się solidnym kapitałem ludzkim, znacznym bogactwem zasobów naturalnych i nowoczesną infrastrukturą, był wiodącym na kontynencie producentem upraw takich jak kukurydza, pszenica i soja. Eksport produktów rolnych przyniósł krajowi przydomek „spichlerz Afryki.” Niestety sytuacja w tym kraju wygląda dzisiaj zupełnie inaczej.

W dniu dzisiejszym Zimbabwe ledwie jest w stanie wyżywić swoich mieszkańców, nie mówiąc już o reszcie kontynentu. Według Światowego Programu Żywnościowego około 8,6 miliona mieszkańców Zimbabwe potrzebujepomocy i niedożywienie ma wzrosnąć o 15% w 2020 r., spotęgowane skutkami pandemii COVID-19. Ponadto rząd w tym kraju nie zapewnia podstawowych usług, jak bezpieczna woda pitna, opieka zdrowotna, odpowiednie warunki mieszkaniowe i edukacja.

Zimbabwe przeżywa także jeden z największych krachów gospodarczych w swojej historii - i to już drugi taki krach od około dekady. Kraj jest obecnie nękany gwałtowną inflacją, poważnymi niedoborami paliwa, przedłużającymi się przerwami w dostawie elektryczności i rosnącym bezrobociem. Około 90% mieszkańców Zimbabwe ma obecnie trudności z utrzymaniem się w sektorze nieformalnym.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/0aOHIYHpl