zika NurPhoto/Getty Images

Nespravedlnosti v pozadí ziky

SOUTHAMPTON – Výskyty nakažlivých nemocí v rozvojovém světě jsou ze zdravotnického hlediska samy o sobě zlé. Kromě toho však mají vážné dopady na sociální spravedlnost, jelikož zhoršují dlouhodobé krize v oblasti lidských práv – mimo jiné tím, že podkopávají už tak slabé poskytování veřejných služeb a prohlubují stávající nerovnosti.

Výskyt ziky ve Střední a Jižní Americe v roce 2015 a také epidemie eboly v západní Africe o rok dříve nejhůře zasáhly zranitelné sociální skupiny – ženy a děti, etnické menšiny a chudé lidi. Podobně jako žlutou zimnici, horečku dengue a další onemocnění přenášejí také ziku tropičtí komáři druhu Aedes aegypti. Ziku však lze šířit i pohlavním stykem, což je u viru přenášeného komáry neobvyklé. Ještě neobvyklejší je, že tato nemoc souvisí s neurologickými a vývojovými poruchami postihujícími děti: mikrocefalií a Guillain-Barrého syndromem. Jinak jsou její příznaky často poměrně mírné.

To znamená, že z více než 1,5 milionu lidí nakažených zikou od prvního výskytu této nemoci byly její následky nejhorší u žen v plodném věku, a zejména u těch, které již byly těhotné. V letech 2016 až 2017 bylo potvrzeno celkem 11 059 případů ziky u těhotných žen, což mělo za následek 10 867 případů mikrocefalie a dalších vrozených deformací centrální nervové soustavy jejich dětí. Šestapadesát procent těchto dětí se přitom narodilo chudým ženám a neběloškám ze severovýchodní Brazílie.

https://prosyn.org/fMH6AOKcs