zika NurPhoto/Getty Images

Nespravedlnosti v pozadí ziky

SOUTHAMPTON – Výskyty nakažlivých nemocí v rozvojovém světě jsou ze zdravotnického hlediska samy o sobě zlé. Kromě toho však mají vážné dopady na sociální spravedlnost, jelikož zhoršují dlouhodobé krize v oblasti lidských práv – mimo jiné tím, že podkopávají už tak slabé poskytování veřejných služeb a prohlubují stávající nerovnosti.

Výskyt ziky ve Střední a Jižní Americe v roce 2015 a také epidemie eboly v západní Africe o rok dříve nejhůře zasáhly zranitelné sociální skupiny – ženy a děti, etnické menšiny a chudé lidi. Podobně jako žlutou zimnici, horečku dengue a další onemocnění přenášejí také ziku tropičtí komáři druhu Aedes aegypti. Ziku však lze šířit i pohlavním stykem, což je u viru přenášeného komáry neobvyklé. Ještě neobvyklejší je, že tato nemoc souvisí s neurologickými a vývojovými poruchami postihujícími děti: mikrocefalií a Guillain-Barrého syndromem. Jinak jsou její příznaky často poměrně mírné.

To znamená, že z více než 1,5 milionu lidí nakažených zikou od prvního výskytu této nemoci byly její následky nejhorší u žen v plodném věku, a zejména u těch, které již byly těhotné. V letech 2016 až 2017 bylo potvrzeno celkem 11 059 případů ziky u těhotných žen, což mělo za následek 10 867 případů mikrocefalie a dalších vrozených deformací centrální nervové soustavy jejich dětí. Šestapadesát procent těchto dětí se přitom narodilo chudým ženám a neběloškám ze severovýchodní Brazílie.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fMH6AOK/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.