buruma179_ChesnotGetty Images_zemmour Chesnot/Getty Images

Éric Zemmour a vichistická pomsta

NEW YORK – Francouzský novinář, televizní celebrita a možný prezidentský kandidát Éric Zemmour dosahuje obrovských úspěchů s extrémně zpátečnickými postoji. Například tvrdí, že muslimové si musí vybrat mezi svým náboženstvím a Francií, že deportace muslimských přistěhovalců je uskutečnitelná a že nefrancouzská křestní jména by se měla zakázat. Nenávidí „kosmopolity“ a domnívá se, že liberalismus ničí rodinný život Francouzů.

Zemmoura už dvakrát odsoudili za rasovou diskriminaci a podněcování nenávisti. Jeho knihy Francouzská sebevražda, která vyšla v roce 2014, se jen ve Francii prodalo více než půl milionu výtisků. A průzkumy veřejného mínění naznačují, že by napřesrok mohl v prezidentských volbách získat až 16% hlasů.

Zemmourův způsob uvažování pramení z tradice, která sahá až do dob francouzské revoluce z roku 1789. Katoličtí konzervativci a pravicoví intelektuálové, kteří nenáviděli sekulární republiku, jež z této revoluce vzešla, dlouho brojili proti liberálům, kosmopolitům, přistěhovalcům a dalším nepřátelům jejich ideje společnosti založené na etnické čistotě, poslušnosti vůči církvi a rodinných hodnotách. Téměř bezvýhradně to byli antisemité. Když byl židovský armádní kapitán Alfred Dreyfus v nechvalně proslulé aféře z 90. let 19. století falešně obviněn z vlastizrady, stáli tito lidé na straně Dreyfusových žalobců.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/WrvDf5jcs