Jukos nyní, ruská ekonomika posléze

Stejně jako všednost plodí opovržení, je úspěch mnohdy podhoubím samolibosti. Bohužel se zdá, že právě toto je i případ Ruska, kde se vláda rozhodla využít prvního delšího období hospodářského růstu od pádu komunismu - s přebytkovým rozpočtem a zdánlivě odvráceným odlivem kapitálu - k tomu, aby znovu zahájila válku s oligarchy z 90. let.

Optimisté, střezte se: zatčení Michaila Chodorkovského - a zmrazení jeho podílů v ropném gigantu Jukos - bude mít hluboký dlouhodobý dopad na ruskou ekonomiku i na vztahy mezi podnikatelskou sférou a vládou. Patálie s Jukosem nezpůsobí prudké zbrždění ruské ekonomiky, poněvadž žádná samojediná společnost nedokáže určovat osud celé země. Dlouhodobé vyhlídky se však bezpochyby zhorší.

Problém spočívá v důvěře mezi podnikatelskou komunitou a vládou, která se v posledních letech teprve začala utvářet. Narušení této novopečené důvěry pak, tvrdě řečeno, zláme vaz hospodářskému vzestupu Ruska.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dGc8m8Z/cs;