okonjoiweala17_Yao FengVCG via Getty Images_overfishing Yao Feng/VCG via Getty Images

Jedinečná příležitost ukončit škodlivé rybářské dotace

ŽENEVA – Nestává se často, aby obchodní vyjednavači měli šanci souběžně ochránit zranitelné lidi a jejich obživu, podpořit zdravější oceány a splnit jeden z Cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů. Přesně taková příležitost se ale naskýtá ministrům obchodu, kteří se tento týden sejdou na půdě Světové obchodní organizace, aby probrali nová globální pravidla omezující vládní podporu pro rybářský průmysl.

Tyto veřejné subvence pobízejí k nadměrnému rybolovu a členové WTO o jejich omezení debatují už 20 let. Během těchto dlouhých dvou desítek let prudce ubylo globálních zásob ryb a společně s mořskými ekosystémy trpí zranitelní drobní rybáři.

Organizace OSN pro výživu zemědělství (FAO) v roce 2017 varovala, že ve zhruba třetině celosvětových zásob ryb dochází k nadměrnému odlovu, přitom v roce 1970 se tak dělo u 10 % a v roce 2000 u 27 %. Ztenčování rybích zásob ohrožuje potravinovou bezpečnost pobřežních komunit s nízkými příjmy a živobytí chudých a zranitelných rybářů, kteří jsou nuceni vyjíždět dál a dál od břehu, jen aby přiváželi menší a menší úlovky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/jmpPlwJcs