Protesters holds placards during a rally against corruption and to pay tribute to murdered Slovak journalist Jan Kuciak JOE KLAMAR/AFP/Getty Images

Kterak svoboda tisku vítězí

AKKRA – Pro tvůrce i konzumenty zpravodajství je 3. květen – Mezinárodní den svobody tisku – každoročním podnětem k zamyšlení nad stavem světových médií. Letos se při setkání novinářů a vládních představitelů v Ghaně u příležitosti 25. výročí události obrátí pozornost k bezpočtu tlaků a obtíží, s nimiž se profese potýká po celém světě, a k tomu, jak oficiální a státem podporované nepřátelství k tisku ohrožuje demokracii.

Avšak byť jsou takové obavy rozhodně oprávněné, nepostihují celý obrázek. Objevují se též známky novinářské houževnatosti. Než abychom se tedy zaměřovali výlučně na překážky, jež novináři po celém světě zdolávají, připomeňme si 3. květen přemítáním nad mnoha důvody k optimismu.

V prvé řadě platí, že ač není vůči erozi svobody tisku imunní žádný mediální trh, lze vzdorovat. Názorným příkladem jsou nedávné události v Evropě. Na Slovensku pobouření veřejnosti nad politicky motivovanou dvojnásobnou vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové přinutilo premiéra Roberta Fica k rezignaci a jeho nástupce Peter Pellegrini se ve vztahu k veřejnosti pohybuje na velmi tenkém ledě.

https://prosyn.org/FpMbbUics