0

World Cup je poslem nové Koreje

Euforie fanoušků, jejichž tým zaznamená úspěch na významné sportovní akci, je prchavá. Avšak jak mi řeklo několik významných kapacit z korejských univerzit, nevídaný úspěch korejského týmu na probíhajícím mistrovství světa v kopané se stává výrazným milníkem v přístupu Korejců k jejich vlastní společnosti a hospodářství. Proč?

Spousta Korejců, zvlášť těch, kteří studovali nebo žili na Západě, si stěžuje na "bratříčkování" a z toho plynoucí důležitost "konexí" na každém kroku korejského života a vidí v nich všudypřítomný rys korejské společnosti. Podle nich je bující jánabráchismus jednou z hlavních příčin, proč Korea hospodářsky zaostává za Západem, a to přesto, že zanedlouho bude mít tolik lidského kapitálu jako západní země.

Abychom jánabráchismus po korejsku pochopili, musíme na něj pohlížet jako na jednu stránku souboru vzájemně souvisejících společenských konvencí. Korejci jsou smířeni s tím, že ve společnosti má každý člověk své místo - což je například pro Američany cosi naprosto nepochopitelného. V mezilidských, ale i v obchodních vztazích platí pro Korejce jasná hierarchie, v níž má věk mnohem větší váhu než výkon.

Ačkoli přijímání na elitní univerzity se v Koreji stejně jako na Západě řídí podle zásluh a schopností (tj. meritokraticky), výsledky přijímacího řízení mají na Korejce a jeho postavení ve společnosti mnohem zásadnější a trvalejší dopad. S mírnou nadsázkou lze říci, že v Americe musí lidé své schopnosti prokazovat průběžně, zatímco v tradiční korejské společnosti stačí, když někdo dokáže, co umí, jen jednou a na zbytek života má obvykle vystaráno, převážně právě díky síti kontaktů a konexí, které mu přinese jeho prvotní úspěch.