lomborg168_ANDREW CABALLERO-REYNOLDSAFPGetty Images_david malpass Andrew Caballero-Reynolds/AFP/Getty Images

Světová banka musí změnit kurz

BRUSEL – Nového prezidenta Světové banky Davida Malpasse už kritici označili za žháře v čele hasičského sboru, kvůli jeho dřívějším vyjádřením o platech v Bance a půjčkách Číně. Mnohem důležitější ale je zaměřit se na zlepšení pokroku při plnění stěžejního poslání Světové banky spočívajícího ve vymýcení krajní chudoby.

Ve svém posledním fiskálním roce Banka rozdělila téměř 67 miliard dolarů na financování, investice a záruky. V rámci „nového kurzu“, jejž nastavil předchozí prezident Jim Yong Kim v roce 2016, si však Banka dala za cíl nasměrovat víc než čtvrtinu finančních prostředků do změny klimatu. Navíc Banka díky Kimovi trvá na tom, že úplně každý dolar, který vynaloží, musí brát změnu klimatu v úvahu, a ukončila finanční podporu uhelných elektráren.

Argument pro to, aby se k rozvoji přistupovalo prizmatem změny klimatu, tkví v tom, že rostoucí teploty zhoršují problémy, jako je malárie a nedostupnost vzdělávání. To je sice pravda, ale platí, že téměř každý problém ovlivňuje všechny ostatní. Vzestup malárie zvyšuje náchylnost dětí k hladovění, špatná výživa a nedostatečná hygiena zhoršují vzdělávací výsledky, absence ve škole vede k větší chudobě a tak dál.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/sp9de3ecs