impoverished child Thomas Trutschel | Getty Images

Chudoba nejsou jen čísla

ASUNCIÓN – Co je chudoba? Už desítky let ji definujeme pomocí čísla, jež podle Světové banky aktuálně odpovídá osobnímu příjmu nižšímu než 1,90 dolaru na den. Jediné číslo však nedokáže zachytit komplikovanost chudoby. K pochopení potřeb chudých lidí a poskytnutí optimální pomoci je podstatné měřit nejen prostý příjem.

Jelikož Světová banka svolává na příští týden do Washingtonu svá jarní zasedání, máme příležitost stanovit měřítka, která zahrnou sociální a environmentální rozměry chudoby. Banka už připustila, že je potřeba zvažovat víc než jen příjem, a nedávno zřídila Komisi pro globální chudobu, jejímž úkolem je doporučit další hodnoticí kritéria.

Přestože data týkající se řady problémů postihujících chudé komunity, například výživy, zdraví matek či přístupu ke vzdělávání, už sbírá řada veřejných i soukromých organizací, zůstávají takové informace z velké části nevyužité a zřídkakdy se sdílejí mezi institucemi. Objevují se ale pozitivní signály, včetně Indexu sociálního pokroku, který zajišťuje rámec pro sledování škály symptomů chudoby napříč zeměmi a doplňuje tradiční přístupy vycházející z výše příjmu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/pJJKEMlcs