Jim Yong Kim Bao Dandan/ZumaPress

Nová mise pro Světovou banku

WASHINGTON, DC – Zelená revoluce je pokládána za jeden z největších úspěchů v dějinách hospodářského rozvoje. V 60. a 70. letech proměnilo vytvoření a zavedení obilných odrůd s vysokým výnosem indickou ekonomiku a ve velké části rozvojového světa zachránilo miliardy lidí před hladověním.

Budoucnost instituce, která stála za zelenou revolucí – konsorcia 15 výzkumných center z celého světa s názvem Poradní skupina pro mezinárodní zemědělský výzkum (CGIAR) –, je však dnes v ohrožení. Světová banka, jeden z jejích hlavních financovatelů, totiž zvažuje ukončení její finanční podpory.

Toto rozhodnutí by bylo dost znepokojivé i samo o sobě. Posláním CGIAR je globální potravinová bezpečnost a základní zemědělský výzkum má obrovský potenciál poskytovat ekonomický přínos chudým lidem ve světě. Ještě znepokojivější je však signál, který Světová banka vysílá: totiž že už nebude podporovat podfinancované globální veřejné statky, které jsou klíčové pro zachování sociálního, ekonomického a politického pokroku minulého století.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/EKcvhDi/cs;