malpass4_Spencer PlattGetty Images_supply Spencer Platt/Getty Images

Nabídkové řešení stagflace

WASHINGTON, DC – Jen o málo víc než dva roky poté, co covid-19 zapříčinil nejhlubší globální recesi od druhé světové války, je světová ekonomika opět v ohrožení. Tentokrát se souběžně potýká s vysokou inflací a pomalým růstem. I pokud se zabrání globální recesi, bolesti stagflace by mohly přetrvat několik let, s potenciálně destabilizačními důsledky pro ekonomiky s nízkými a středními příjmy – nepodaří-li se dosáhnout významných vzestupů nabídky.

Globální hospodářský růst, sevřen válkou na Ukrajině, dmoucí se inflací a stoupajícími úrokovými sazbami, se podle očekávání v roce 2022 propadne. Do nejnovějších prognóz Světové banky, zveřejněných dnes, se promítá značná degradace vyhlídek: očekává se, že globální růst letos prudce zpomalí na 2,9 %, z 5,7 % v roce 2021. Odrážejí také téměř třetinové sražení prognózy z ledna 2022, která na letošek odhadovala 4,1 %. Za většinou této degradace stojí vzedmutí cen energií a potravin, vedle poruch nabídky a obchodu vyvolaných válkou na Ukrajině a probíhající nezbytnou normalizací úrokových sazeb.

Růst příjmů a úbytky chudoby v rozvojových ekonomikách významně srazil už covid-19. Důsledky války na Ukrajině mnohým z nich tyto těžkosti ještě komplikují. Očekává se, že si v roce 2022 vydřou 3,4% růst – stěží polovinu tempa roku 2021 a výrazně méně oproti průměru v letech 2011 až 2019. Obdobě došlo ke strmému snížení u růstové prognózy pro středněpříjmové země v roce 2022, kde oproti lednovému očekávání ubylo 1,3 procentního bodu.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/WhRhPoPcs