agonzalez3_David TalukdarNurPhoto via Getty Images_women sellers David Talukdar/NurPhoto via Getty Images

Pomoci ženám rozluštit „šifru exportu“

NEW YORK – Když jsem se v roce 2014 poprvé setkala s módní návrhářkou Chiedzou Makonnenovou žijící v Akkře, prodávala mimo Ghanu velmi málo. Dnes se však Makonnenové značka Afrodesiac Worldwide vyjímá na červených kobercích v Hollywoodu a na pódiích Festivalu Essence v New Orleans. Protože Makonnenová rozluštila „šifru exportu“, její společnost navýšila produkci, personál posílila na trojnásobek a obrovsky rozšířila svůj mediální profil.

Rozluštit šifru exportu znamená překonat představu, že podniky vlastněné a řízené ženami nemohou být globální, protože splnit standardy požadované v přeshraničním obchodu je příliš náročné a nákladné. Všeobecně se předpokládá (byť otevřeně se to neříká), že podniky vlastněné ženami jsou rizikovější, a tedy méně přitažlivé pro investory. Ale tak jako před 50 lety ženy zapalovaly podprsenky, aby zničily symbol útlaku, dnes musí odstranit překážky, které jim brání v globální ekonomice volně obchodovat.

Jistěže, na letošní Mezinárodní den žen se ženám v mnoha zemích daří lépe a mají víc příležitostí, než měly jejich maminky a babičky, díky významným posunům v přístupu ke vzdělávání a zdravotní péči. Zůstávají však značné mezery a vzhledem k pomalému a nestálému tempu pokroku není sebeuspokojení na místě.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/y6ZOsOKcs