me too protest MARK RALSTON/AFP/Getty Images

Problém #MeToo v médiích

LONDÝN – Učebnám na žurnalistice sice vévodí ženy, ale globální média stále ovládají muži, kteří zastávají většinu vedoucích pozic, předkládají víc zpráv a jsou častěji prezentováni jako expertní hlasy. Tato nerovnováha se promítá do obsahu produkovaného redakcemi, v němž se méně psaného slova a vysílaných vteřin věnuje zachycení ženských příběhů. Stejně tak se promítá do kultury v branži, z níž ženy vycházejí jako zranitelnější sexuálním obtěžováním a zneužíváním.

Vzhledem k významu navazování vztahů v médiích, nemluvě o touze po kontaktu mezi novináři, kteří v náročných podmínkách informují o extrémních či drásavých událostech, mohou mezi kolegy a spolupracovníky snadno vznikat intimní pouta. Problém nastává, pokud tyto vztahy zahořknou nebo pokud jsou v ještě horším případě nedobrovolné či založené na nátlaku, třeba když výše postavený kolega usiluje o sexuální vztah s podřízenou osobou.

Samozřejmě že napříč zeměmi mohou být značné rozdíly v tom, co se považuje za bezohledné či nevhodné chování. Podle studie Mezinárodního institutu pro bezpečnost novinářské práce (INSI) a Mezinárodní nadace žen v médiích (IWMF) z roku 2014 však celosvětově téměř polovina novinářek nahlásila zkušenost se sexuálním obtěžováním v souvislosti s prací. Dvě třetiny uvedly, že čelily „zastrašování, hrozbám či zneužití“, zejména ze strany šéfů, supervizorů či kolegů.

https://prosyn.org/5yuDlQVcs