Ženy a americká prezidentská kampaň

OLYMPIA, WASHINGTON – Dvěma letošními soupeři v amerických prezidentských volbách jsou sice Barack Obama a John McCain, ale kampani vévodí také dvě zcela odlišné ženy, Hillary Clintonová a Sarah Palinová. Mnozí pozorovatelé jsou dokonce přesvědčeni, že ženy rozhodnou o výsledku voleb. Takže abych parafrázovala Sigmunda Freuda: „Co vlastně Američanky chtějí?“

Až do 60. let minulého století bylo u amerických žen pravděpodobnější než u mužů, že podpoří republikány. V roce 1980 se objevil nový genderový rozdíl, neboť u žen bylo oproti mužům pravděpodobnější, že podpoří demokraty. Roku 1996 byla podpora žen pro Billa Clintona o 14 procentních bodů vyšší než u mužů a roku 2000 ženy upřednostnily Ala Gora oproti Georgi W. Bushovi o 12 bodů.

Od roku 1996 se však tato politická genderová propast zúžila na polovinu. Ženy přitahované zpět k republikánům jsou podle všeobecného mínění „matky ochranitelky“ – manželky a matky z předměstí, které se po teroristických útocích z 11. září 2001 začaly obávat o bezpečnost svých rodin. McCainova volba Palinové byla pokusem tyto matky zaujmout a posbírat hlasy žen zklamaných prohrou Clintonové.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/n8T3b6M/cs;