2

Vše při starém v německé zahraniční politice

MNICHOV – Více než deset týdnů po parlamentních volbách zůstává Německo bez nové vlády. Ačkoliv jsou však povolební koaliční jednání nezvykle vleklá, v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky panují mezi stranami jen malé neshody.

Když Křesťanskodemokratická unie kancléřky Angely Merkelové a Sociálnědemokratická strana (SPD) konečně představily 27. listopadu koaliční dohodu, pracovní skupina pro oblast zahraniční a bezpečnostní politiky už měla dva týdny volno. Kromě několika úprav, které obecně nacházejí odezvu spíše doma než u evropských a mezinárodních partnerů Německa (například požadavku, aby se vláda chovala transparentněji v oblasti vývozu zbraní do zemí s autokratickými režimy), zůstanou hlavními hesly německé zahraniční a bezpečnostní politiky kontinuita a opatrnost.

Pozorovatelé se mohou rozcházet v názoru na otázku, zda postoj německých činitelů představuje vítanou známku spolehlivosti, nebo zda je odrazem žalostné absence diplomatických ambicí. Ti, kdo doufají v aktivnější vedoucí roli Německa, mohou z nové vlády pociťovat zklamání.

Velké myšlenky, ba dokonce i velké otázky v koaliční dohodě nápadně chybějí. Do značné míry je to odraz názoru mnoha Němců na sebe i na budoucnost: vyhovuje jim status quo, nevidí potřebu dalších reformních návrhů, nemají zájem o velkolepou strategii a vesměs jsou raději, když je ostatní nechají na pokoji.