Vše při starém v německé zahraniční politice

MNICHOV – Více než deset týdnů po parlamentních volbách zůstává Německo bez nové vlády. Ačkoliv jsou však povolební koaliční jednání nezvykle vleklá, v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky panují mezi stranami jen malé neshody.

Když Křesťanskodemokratická unie kancléřky Angely Merkelové a Sociálnědemokratická strana (SPD) konečně představily 27. listopadu koaliční dohodu, pracovní skupina pro oblast zahraniční a bezpečnostní politiky už měla dva týdny volno. Kromě několika úprav, které obecně nacházejí odezvu spíše doma než u evropských a mezinárodních partnerů Německa (například požadavku, aby se vláda chovala transparentněji v oblasti vývozu zbraní do zemí s autokratickými režimy), zůstanou hlavními hesly německé zahraniční a bezpečnostní politiky kontinuita a opatrnost.

Pozorovatelé se mohou rozcházet v názoru na otázku, zda postoj německých činitelů představuje vítanou známku spolehlivosti, nebo zda je odrazem žalostné absence diplomatických ambicí. Ti, kdo doufají v aktivnější vedoucí roli Německa, mohou z nové vlády pociťovat zklamání.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OJCyv6l/cs;