3

Západní spojenectví v digitálním věku

MNICHOV – O víkendu se do diskuse na Mnichovské bezpečnostní konferenci (MSC) zapojí Helmut Schmidt a Henry Kissinger – tak jako před půlstoletím, kdy se zúčastnili první „Internationale Wehrkunde-Begegnung“ (předchůdkyně dnešní konference). Od té doby nám vývoj událostí po celém světě dal nejeden důvod k radosti – ale i k přemýšlení.

Nejen krize sahající od Ukrajiny po Sýrii budou bránit tomu, aby se letošní, padesátá MSC stala cvičením v sebeoslavě. Transatlantické partnerství, tradiční páteř konference, pamatuje lepší časy, než jsou ty dnešní.

Spojené státy teď alespoň uznaly, že v posledních měsících došlo ke ztrátě značné části důvěry, vinou rozsahu sledování prováděného jejich Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Projev prezidenta Baracka Obamy o reformách postupů, jimiž USA shromažďují výzvědné informace, a jeho následné interview v německé televizi představovaly první pokus znovu získat důvěru spojenců Ameriky. Signalizuje to však nanejvýš začátek intenzivního transatlantického rozhovoru o tomto problému.

Jedná se o natolik široké téma, že o něm nemohou diskutovat výhradně vlády a tajné služby. Potřebujeme komplexnější mezinárodní debatu, jíž se zúčastní, řekněme, americká i německá veřejnost, jakož i Kongres USA a německý Bundestag – krátce, vnitřní debatu Západu o našem vztahu v digitálním věku.