0

Jak vyhrát válku proti terorismu

Minulý měsíc jsme si připomněli třetí výročí ode dne, který probudil Ameriku do nového světa, když extremisté zabili na americké půdě tisíce nevinných lidí. Minulý týden pak uplynulo třetí výročí od zahájení operace Trvalá svoboda; ode dne, kdy se Amerika rozhodla vstoupit do boje přímo s teroristy - a zaútočili jsme v Afghánistánu na al-Káidu a Taliban.

Po třech letech celosvětové války s terorismem se někteří lidé ptají, zda je Amerika bezpečnější a jestli je na tom svět lépe. Jsou to legitimní otázky.

Nejprve však trocha historické perspektivy. Tvrdí se, že tato celosvětová válka proti extremismu bude úkolem pro celou generaci, válkou, která by se mohla táhnout léta - stejně jako studená válka, jež trvala několik desetiletí.

Dnes se na studenou válku zpětně díváme jako na velké vítězství svobody. Nic však nebylo jistého či předem daného. Padesátileté období epické bitvy mezi svobodným světem a sovětským impériem bylo naplněno neshodami, nejistotou, sebezpochybňováním, nezdary a selháními.