Čínský faktor Si

HONGKONG – Před změnou v čínském vedení na začátku letošního roku experti prohlašovali, že Komunistická strana Číny hodlá předejít tomu, aby se moci ujala olbřímí osobnost. Tvrdilo se, že KS Číny chce spíš někoho, jako byl odcházející lídr Chu Ťin-tchao, než charismatického nástupce připomínajícího třeba bývalého správce provincie Čchung-čching Po Si-laje.

Nový prezident a vůdce KS Číny Si Ťin-pching ovšem vůbec není nevýrazný. Své funkční období zahájil vzdáním holdu Teng Siao-pchingovi u jeho sochy v Šen-čenu, kde bývalý vůdce komunistické strany před třemi desítkami let zahájil tažení za obrácení zdráhavé Strany na víru ve volnotržní reformy. Na listopadovém zasedání na vysoké úrovni Si osvětlil podrobnosti zásadní změny ekonomického řízení, jimiž zastínil své kolegy.

Si teď řídí novou ekonomickou skupinu, která bude jeho reformy koordinovat a prosazovat proti vzpurným soudruhům. Podobně jako Chu se okamžitě stal nejvyšším velitelem vojsk a v současnosti vede paralelní radu pro národní bezpečnost. Na první pohled se objevuje nový „nadřazený vůdce“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/HjzYCfD/cs;