Zachráníme mezinárodní finanční systém?

Světová banka a Mezinárodní měnový fond mají za sebou svá výroční zasedání, jež doprovázely pouliční demonstrace a jen malé množství nových myšlenek. George Soros proto navrhuje novou, smělou cestu rekonstrukce světového finančního systému.

Mezinárodní finanční systém je v troskách v tom smyslu, že nedokáže poskytovat adekvátní kapitál zemím, které jej nejvíce potřebují a mají na něj nárok. Globální finanční trhy nasávají největší část světových úspor do centra, ale nepumpují už peníze zpět na periférii. Od roku 1997 se tok peněz ze zemí na chudé periférii obrací a plyne do zemí v bohatém centru.

Fakta mluví sama za sebe. Amerika vykazuje chronický deficit obchodní bilance, který se blíží neuvěřitelným pěti procentům HDP neboli 242 miliard dolarů jen za první polovinu letošního roku. Naproti tomu Brazílie - která uplatňovala solidní hospodářskou politiku a má zdravý rozpočet a obchodní přebytky - nedokáže refinancovat svůj dluh za přijatelných sazeb.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/grQL3dk/cs;