0

Protrhne se v roce 2007 hráz?

Svět přežil rok 2006 bez větší ekonomické katastrofy, navzdory závratným cenám ropy a propadu Středního východu mimo kontrolu. Tento rok ovšem nabídl celou řadu ponaučení pro globální ekonomiku, stejně jako varovných signálů ohledně jejího budoucího výkonu.

Nepřekvapilo, že rok 2006 přinesl další hlasité odmítnutí fundamentalistických neoliberálních politik, tentokrát od voličů v Nikaragui a Ekvádoru. V sousední Venezuele si Hugo Chávez vydobyl drtivé znovuzvolení: vnesl alespoň nějaké vzdělávání a zdravotní péči do chudých barrios, která dříve získávala z přínosů obrovského ropného bohatství země jen málo.

Pro svět je zřejmě nejvýznamnější, že voliči ve Spojených státech vyslovili svým hlasováním nedůvěru prezidentu Georgi W. Bushovi, jehož teď bude držet na uzdě demokratický Kongres.

Když se Bush roku 2001 ujal prezidentského úřadu, mnoho lidí doufalo, že bude vládnout kompetentně ze středu. Pesimističtější kritici se utěšovali pochybami, jak velkou újmu může prezident způsobit během několika let. Teď už odpověď známe: značnou.