0

Praskne bublina dluhopisů?

Jestliže výrazně neklesne inflace, je teď ideální doba stát se dlužníkem a nevhodná doba stát se věřitelem nebo investovat do dlouhodobých dlužních úpisů. V mnoha zemích přehnané obavy z deflace drží úrokové sazby na nízké úrovni a cenu kapitálu na historickém minimu.

Nejnižší sazby byly zaznamenány 13. června. Výnos desetiletých dluhopisů v USA činil 3,11%, tedy jen o málo přesahoval 2,1% míru inflace za posledních dvanáct měsíců. Výnos desetiletých vládních dluhopisů v eurozóně se rovnal 3,54%, přičemž tamní míra inflace byla 1,9%. Výnos v Británii dosahoval 3,86% při 3% inflaci a v Japonsku 0,44% při inflaci na hodnotě -0,1%.

Ve všech případech platí, že i drobný nárůst dnešní velmi nízké míry inflace by skoncoval s reálným ziskem z investic do dluhopisů. Pokud se dlouhodobé míry neudrží, ceny dlouhodobých dluhopisů prudce klesnou a investorům zbude ztráta.

Vývoj trhů s obligacemi byl ve vyspělých zemích za poslední půlstoletí poměrně přímočarý. Spotřebitelská inflace rostla celkem plynule (ač s výraznými krátkodobými výkyvy), dokud ji ropné krize let 1973-4 a 1979-81 nevystřelily v Evropě, Severní Americe, Japonsku a v dalších zemích na historická maxima. Poté se trend obrátil a inflace dosti plynule klesala.