Vrátí se marnotratný syn NATO?

PAŘÍŽ – Jen málokterá státní návštěva přináší trvalé výsledky. Právě ukončená cesta Nicolase Sarkozyho do Washingtonu může být výjimkou, poněvadž francouzský prezident možná připravuje věnovat NATO k jejímu 60. výročí na jaře roku 2009 vysoce ceněný dárek: návrat Francie do integrované vojenské struktury NATO, z níž ji Charles de Gaulle v roce 1966 vyčlenil.

Při zpětném pohledu se de Gaulleovo rozhodnutí ukázalo jako mnohem škodlivější pro Francii než pro alianci. Stažením se z integrovaného vojenského velení NATO se Francie vyřadila z politického rozhodování uvnitř aliance, a stala se tak ekvivalentem „harki“ – místních vojáků, kteří během alžírské války sloužili ve francouzské armádě: byli to dobří vojáci, ale za svou službu nedostávali prakticky žádnou odměnu.

Nakolik realistická je možnost francouzského návratu do vojenské stáje NATO? Z historického hlediska se to ve vztahu Francie/NATO na obou stranách jen hemží nezdařenými kroky a faux pas , přičemž posledním z nich byl neúspěšný pokus Jacquese Chiraka vyspravit francouzské vztahy s NATO po svém nástupu k moci v roce 1995. Ani tentokrát není úspěch zaručen, ale šance je dnes mnohem vyšší, protože se změnila Francie, Spojené státy i svět.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Arkl1Oe/cs;