Vrátí se marnotratný syn NATO?

PAŘÍŽ – Jen málokterá státní návštěva přináší trvalé výsledky. Právě ukončená cesta Nicolase Sarkozyho do Washingtonu může být výjimkou, poněvadž francouzský prezident možná připravuje věnovat NATO k jejímu 60. výročí na jaře roku 2009 vysoce ceněný dárek: návrat Francie do integrované vojenské struktury NATO, z níž ji Charles de Gaulle v roce 1966 vyčlenil.

Při zpětném pohledu se de Gaulleovo rozhodnutí ukázalo jako mnohem škodlivější pro Francii než pro alianci. Stažením se z integrovaného vojenského velení NATO se Francie vyřadila z politického rozhodování uvnitř aliance, a stala se tak ekvivalentem „harki“ – místních vojáků, kteří během alžírské války sloužili ve francouzské armádě: byli to dobří vojáci, ale za svou službu nedostávali prakticky žádnou odměnu.

Nakolik realistická je možnost francouzského návratu do vojenské stáje NATO? Z historického hlediska se to ve vztahu Francie/NATO na obou stranách jen hemží nezdařenými kroky a faux pas , přičemž posledním z nich byl neúspěšný pokus Jacquese Chiraka vyspravit francouzské vztahy s NATO po svém nástupu k moci v roce 1995. Ani tentokrát není úspěch zaručen, ale šance je dnes mnohem vyšší, protože se změnila Francie, Spojené státy i svět.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Arkl1Oecs