Bude finanční revoluce v Evropě pokračovat?

V průběhu posledních dvaceti let zažila Evropa dramatickou expanzi finančních trhů na úkor svého tradičního finančního systému založeného na úzkém vztahu mezi velkými bankami a zavedenými firmami. Od roku 1980 se poměr kapitalizace akciových trhů k HDP zvýsil více než 13krát, zatímco ekvitní financování vzrostlo 16krát. V roce 1980 byla kapitalizace akciových trhů v poměru k HDP v USA a Velké Británii pětkrát vyssí než v kontinentální Evropě; v roce 2000 již tento rozdíl činil pouhých 60%.

Na celém evropském kontinentu se navíc zlepsila pravidla pro zveřejňování informací a také zákony na ochranu minoritních akcionářů. Před rokem 1980 například neměla žádná členská země dnesní Evropské unie s výjimkou Francie a Svédska zákon proti zneužívání informací v obchodním styku - ve Svédsku byl navíc tento zákon poprvé uplatněn až v roce 1990, přestože byl schválen již v roce 1971. Naproti tomu v roce 2000 už zákon platil ve vsech členských zemích EU a větsina z nich ho také uplatňovala.

Co způsobilo tuto změnu? Prospívá vsem členům unie a přetrvá i po jejím rozsíření?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OFvvnxS/cs;