china stock market china stock market_shiller102_Zhengyi Xie/ZumaPress

Přelud finanční singularity

NEW HAVEN – Larry E. Swedroe a Andrew L. Berkin ve své nové knize The Incredible Shrinking Alpha (Úžasná ubývající alfa) líčí investiční prostředí obydlené čím dál důvtipnějšími analytiky, kteří se opírají o velká data, výkonné počítače a akademický výzkum. V takové konkurenci „jsou překážky na cestě k dosažení alfy [výnosu nad rizikově korigovaný standard – tedy určité míry úspěchu při výběru konkrétních investic] vyšší a vyšší“.

Takový závěr přináší klíčovou otázku: klesne alfa u všech myslitelných investičních strategií až k nule? Ještě podstatnější otázka zní: blíží se den, kdy finanční trhy začnou být díky tolika bystrým lidem a chytřejším počítačům skutečně dokonalé a my budeme moci založit ruce, užívat si klidu a sázet na to, že všechna aktiva jsou správně oceněna?

Takový předpokládaný stav věcí bychom mohli označit za finanční singularitu, analogickou k hypotetické budoucí technologické singularitě, kdy počítače nahradí lidskou inteligenci. Finanční singularita by znamenala, že veškerá investiční rozhodnutí je lepší nechat na počítačovém programu, protože experti pracující s algoritmy zjistili, co vyvolává tržní výsledky, a svá zjištění zhustili do vybroušeného systému.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ZX7tQEKcs